piątek, 11 czerwca 2021

EnVision - nowa europejska misja do Wenus10 czerwca specjalna komisja ESA (Science Programme Committee) wybrała do realizacji misję EnVision - będzie to piąta sonda klasy Medium (M5). Jej celem badawczym będzie najbliższa planetarna sąsiadka Ziemi - Wenus - z planowaną datą startu na początku przyszłej dekady. Sonda EnVision dołączy do dwóch ostatnio wybranych amerykańskich misji kosmicznych (DAVINCI+ i VERITAS) w celu przeprowadzenia najbardziej wszechstronnych i wzajemnie uzupełniających się badań Wenus jakie kiedykolwiek przeprowadzono.

EnVision jest europejską misją kosmiczną ze znacznym wkładem NASA, która dostarczy radar VenSAR do wykonania precyzyjnych (rozdzielczość 30 metrów/piksel oraz 10 metrów/piksel w trybie superdokładnym) zdjęć radarowych wenusjańskich utworów powierzchniowych oraz zapewni dostęp do anten komunikacyjnych systemu Deep Space Network. Kraje członkowskie ESA (Włochy, Niemcy, Belgia oraz Francja) dostarczą inne przyrządy badawcze: SRS (radar obserwacji podpowierzchniowej) oraz spektrometry VenSpec-M, VenSpec-H i VenSpec-U. Przeprowadzony zostanie również eksperyment radiowy nadzorowany przez instytucje z Francji i Niemiec.


Zdjęcie: European Space Agency / Paris Observatory / VR2Planets
Film: European Space Agency / Paris Observatory / VR2Planets

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.