środa, 9 czerwca 2021

Pierwsze zdjęcia z przelotu Juno obok GanimedesaDwa pierwsze zdjęcia Ganimedesa wykonane w trakcie poniedziałkowego przelotu Juno obok tego księżyca Jowisza właśnie dotarły na Ziemię. Sonda przeleciała obok Ganimedesa w poniedziałek 7 czerwca br. około godziny 19:35 czasu polskiego w odległości około 1000 kilometrów. Był to pierwszy tak bliski przelot sondy obok tego księżyca od ponad 20 lat.

Pierwsze ze zdjęć (u góry), wykonane przez kamerę Junocam, obejmuje znaczną część oświetlonej półkuli Ganimedesa. Rozdzielczość tego zdjęcia wynosi około 1 kilometr na piksel. Z kolei poniższe zdjęcie zostało wykonane przez kamerę nawigacyjna sondy (Stellar Reference Unit) przedstawia fragment nocnej półkuli księżyca (kamera przystosowana jest do wykonywania zdjęć słabych gwiazd, więc nie miała problemu z powierzchnią księżyca oświetloną światłem odbitym od Jowisza). Rozdzielczość tego zdjęcia wynosi od 600 do 900 metrów na piksel.


W trakcie przelotu pomiary wykonywały także instrumenty: spektrograf ultrafioletu UVS, spektrometr podczerwieni JIRAM, radiometr mikrofalowy MWR oraz zestaw instrumentów do pomiarów środowiska radiacyjnego wokół Ganimedesa. Dodatkowo przelot został wykorzystany do zmiany orbity sondy: zmniejszeniu uległo zarówno odległość perycentrum i apocentrum orbity, jej nachylenie oraz okres obiegu (z 53 do 43 dni).

Zdjęcia:  NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.