poniedziałek, 14 listopada 2022

Start misji Hakuto-R/Rashid nie wcześniej niż 22 listopada

Japońska firma ispace poinformowała, że start jej lądownika księżycowego Hakuto-R (misja M1) z pierwszym arabskim łazikiem księżycowym Rashid, będzie miał miejsce nie wcześniej niż 22 listopada br.  Opóźnienie umożliwia m.in. spokojne przeprowadzenie operacji załadunku paliwa do lądownika. Wcześniejsze plany zakładały start w okresie pomiędzy 9 a 15 listopada.

Czterokołowy łazik Rashid będzie ważył około 10 kilogramów. Zasilany przez baterie słoneczne będzie mógł się poruszać z prędkością do 10 cm/s, pokonywać stoki o nachyleniu do 20 stopni oraz przeszkody do 10 cm wysokości. Zostanie wyposażony w dwie wysokorozdzielcze kamery do fotografowania powierzchni księżycowej, kamerę mikroskopową, kamerę na podczerwień oraz próbnik Langmuira do badania właściwości elektronów i plazmy.

Start misji Hakuto-R/Rashid będzie miał miejsce na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 z platformy startowej SLC-40, Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Oprócz zestawu lądownik/łazik na pokładzie rakiety nośnej znajdzie się również CubeSat (standard 6U) Lunar Flashlight, którego start miał pierwotnie nastąpić na pokładzie rakiety nośnej SLS/Artemis 1. 

Na zdjęciu: lądownika Hakuto-R (M1) w trakcie ostatnich testów w Niemczech, ispace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.