poniedziałek, 14 listopada 2022

CAPSTONE wszedł na orbitę NRHO Księżyca

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA poinformowała, że dziś (14 listopada) niewielki próbnik księżycowy CAPSTONE przeprowadził manewr korekcyjny i o godzinie 1:39:09 czasu polskiego  pomyślnie wszedł na księżycową orbitę NRHO. W ciągu najbliższych kilku dni sonda wykona jeszcze dwa dodatkowe manewry korekcyjne, które odpowiednio ukształtują tę orbitę.

CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) jest niewielkim orbiterem księżycowym, którego zadaniem będzie przetestowanie i zweryfikowanie stabilności orbity NRHO dla przyszłej stacji kosmicznej Gateway. CAPSTONE krążąc po księżycowej orbicie NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit, w mechanicznym tłumaczeniu "prawie prostoliniowa orbita halo") będzie się zbliżać do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1600 km i oddalać nawet na 70 000 km). Obliczenia komputerowe wskazują, że dzięki specyficznemu balansowi pomiędzy przyciąganiem grawitacyjnym Ziemi oraz Księżyca, orbita ta cechuje się długoterminową stabilnością oraz niskim zużyciem paliwa do jej utrzymania.

CAPSTONE jest CubeSatem zbudowanym na lecenie NASA przez firmę Advanced Space w Boulder (Kolorado). Sonda powstała w oparciu o standard 12U (30 x 20 x 20 centymetrów), posiada dwa rozkładane panele baterii słonecznych, własny system napędowy oraz innowacyjny system nawigacyjny. Masa CASTONE wynosi około 25 kilogramów. Start rakiety Electron nastąpi z platformy LC-1A na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Po trzymiesięcznym locie do Księżyca, CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO i rozpocznie swoją 6-miesięczną misję główną.

Zdjęcie: Twitter @NASAAmes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.