wtorek, 29 listopada 2022

Perseverance zarejestrował kolejne zaćmienie Słońca na Marsie!

Kamera łazika Perseverance zarejestrowała kolejne zaćmienie Słońca. 18 listopada br. (Sol 621) lewa kamera Mastcam-Z łazika marsjańskiego Perseverance uchwyciła około 30-sekundowe (bo trwające od 13:54:14 do 13:54:44 lokalnego czasu słonecznego na Marsie) częściowe zaćmienie Słońca przez jeden z księżyców Marsa - Fobosa (bardziej przypomina to tranzyt Fobosa na tle tarczy Słońca).

Mars ma dwa księżyce: większy (około 20 km średnicy) Fobos - ale krążący znacznie bliżej Marsa (około 9400 km) oraz mniejszy (około 12 km średnicy) Deimos - krążący w odległości 23 500 km). Zaćmienia Słońca przez te księżyce były już wielokrotnie obserwowane przez znajdujące się na powierzchni Marsa łaziki: Opportunity, Spirit oraz Curiosity, jednak dopiero kamera Perseverance sfotografowała to zjawisko z tak dużą rozdzielczością przestrzenną i czasową.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez lewą kamerę Mastcam-Z 18 listopada 2022 (Sol 621) o godzinie 3:56:29 lokalnego czasu słonecznego na Marsie.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ASU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.