wtorek, 22 listopada 2022

Artemis 1 - Orion i dziesiątka CubeSatów w końcu wystrzelona!

16 listopada 2022 o godzinie 7:47:44 czasu polskiego z platformy startowej SLC-39B Kennedy Space Center wystartowała potężna rakieta SLS z bezzałogową kapsułą Orion na pokładzie. O godzinie 9:45:20 statek Orion odłączył się od górnego stopnia rakiety (ICPS) i rozpoczął samodzielny lot w kierunku Księżyca. Po wykonaniu manewru hamującego w pobliżu Księżyca, statek wejdzie na na tzw. odległą orbitę wsteczną (z ang. distant retrograde orbit - DRO). Po kilku dniach statek opuści orbitę DRO i 11 grudnia kapsuła powróci na powierzchnię Ziemi. 

Oprócz statku Orion w kierunku Księżyca zostało wystrzelonych dziesięć niewielkich CubeSatów. Próbniki te zostały umieszczone w specjalnych padach na adapterze statku Orion na górnym stopniu ICPS. Każdy CubeSat został odłączony od ICPS kilka godzin po starcie i już samodzielnie kontynuuje swoją misję.

CubeSaty zainstalowane na adapterze ICPS

Wśród 10 zainstalowanych w adapterze CubeSatów znalazły się następujące misje: BioSentinel (projekt Ames Research Center - wpływ promieniowania na organizmy żywe); Lunar IceCube (projekt Morehead State University - poszukiwanie wody oraz związków organicznych na powierzchni księżycowej oraz w jego egzosferze); NEA Scout (projekt JPL i Marshall Space Flight Center - misja do małej planetoidy z wykorzystaniem żagla słonecznego); LunaH-Map (projekt Arizona State University - sporządzenie map zawartości wodoru w okolicach bieguna południowego Księżyca); CuSP (projekt Southwest Research Institute - obserwacja cząstek oraz pól magnetycznych w przestrzeni międzyplanetarnej); LunIR (projekt Lockheed Martin - badanie właściwości termicznych gruntu księżycowego); Team Miles (wspólny projekt firm Miles Space oraz Fluid & Reason LLC - test miniaturowego plazmowego systemu napędowego); EQUULEUS (projekt JAXA oraz University of Tokyo - sfotografowanie ziemskiej "plazmosfery" oraz obserwacja upadków meteorytów na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca); OMOTENASHI (drugi projekt JAXA i University of Tokyo - próba "półtwardego" lądowania na powierzchni Księżyca przy użyciu silnika na paliwo stałe); ArgoMoon (projekt Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy Argotec - po odłączeniu wykona zdjęcia adaptera statku Orion).

Zdjęcie: Michael Cain/Spaceflight Now/Coldlife Photography

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.