poniedziałek, 25 marca 2024

Queqiao-2 wystrzelony

20 marca 2024 o godzinie 1:31 czasu polskiego z platformy startowej LC-2 Wenchang Space Launch Site wystartowała rakieta nośna Long March 8 z nowym chińskim księżycowym satelitą przekaźnikowym Queqiao-2 na pokładzie. Około 24 minuty później satelita oddzielił się od rakiety i znalazł się na silnie eliptycznej orbicie wokółziemskiej o perygeum 200 km i apogeum 420 000 km. Satelita zostanie wprowadzony na księżycową orbitę parkingową (200 na 100 000 km) 24 marca około godziny 18:00 czasu polskiego.

1200-kilogramowy satelita ma zostać umieszczony na eliptycznej orbicie księżycowej o wysokości peryselenium 200 km, aposelenium 16 000 km, nachyleniu płaszczyzny orbity względem równika 62,4° i 24-godzinnym okresie orbitalnym (Queqiao został umieszczony na orbicie halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Księżyc). Taka orbita powinna umożliwić co najmniej 20-godzinną nieprzerywalną retransmisję sygnałów z okolic bieguna południowego Księżyca.

Start Queqiao-2 rozpoczął czwartą fazę chińskiego programu badań Księżyca, która przewiduje przeprowadzenie badań naukowych w okolicach księżycowego bieguna południowego. Faza ta obejmuje również wysłanie trzech bezzałogowych próbników na powierzchnię Księżyca: Chang'e 6 (sprowadzenie próbek gruntu z niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca), Chang'e 7 (lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca i eksploracja powierzchni) i Chang'e 8 (lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca oraz m.in. test kluczowych technologii potrzebnych do budowy bazy księżycowej - ILRS).

Zdjęcie: Weibo.cn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.