poniedziałek, 11 marca 2024

Przygotowania do misji Tianwen-3 idą zgodnie z planem

Podczas gdy nad europejsko-amerykańskim programem sprowadzenia próbek marsjańskich na Ziemię (MSR - Mars Sample Return) gromadzą się ciemne chmury (głównie przez wzrost kosztów programu oraz problemy z koordynacją i harmonogramem), to jak twierdzi Sun Zezhou - starszy inżynier CAST - przygotowania do chińskiej misji sprowadzenia próbek marsjańskich Tianwen-3 przebiegają zgodnie z planem.

Obecne plany przewidują, że dwie sondy (LAC - lądownik wraz z rakietą startową oraz ORC - orbiter powrotny) wystartują na pokładzie dwóch rakiet (Long March 5) około 2030 roku. Celem jest sprowadzenie około 500 gramów próbek - pobranych zarówno z powierzchni marsjańskiej jaki z głębokości około 2 metrów. Podano również trzy prawdopodobne lokalizacje lądowisk: Amazonis Planitia, Utopia Planitia i Chryse Planitia (ta ostatnia lokalizacja jest rozważana jako najbardziej optymalna).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.