niedziela, 17 marca 2024

Rakieta z Queqiao-2 na platformie startowej

17 marca rakieta nośna Long March 8 - z nowym księżycowym satelitą przekaźnikowym Queqiao-2 - została przetransportowana na platformę startową Lc-2 Wanchang Space Lanuch Site (wyspa Hajnan). Start Queqiao-2 zaplanowany jest na 20 marca br. (dwa okna startowe: 1:21-1:48 czasu polskiego oraz 2:45-3:16). Głównym zdaniem satelity będzie zapewnienie łączności z lądownikami na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca oraz tych w okolicach jego bieguna południowego. Razem z Queqiao-2 mają zostać wystrzelone dwa niewielkie satelity Tiandu-1 i Tiandu-2, których zadaniem będzie weryfikacja komunikacji i nawigacji okołoksiężycowej działających w oparciu o technologię Queqiao.

1200-kilogramowy satelita ma zostać umieszczony na eliptycznej orbicie księżycowej o wysokości peryselenium 300 km, aposelenium 8600 km, nachyleniu płaszczyzny orbity względem równika 54,8° i 12-godzinnym okresie orbitalnym (Queqiao został umieszczony na orbicie halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Księżyc). Taka orbita powinna umożliwić co najmniej 8-godzinną nieprzerwalną retransmisję sygnałów z okolic bieguna południowego Księżyca.

Start Queqiao-2 rozpocznie czwartą fazę chińskiego programu badań Księżyca, która przewiduje przeprowadzenie badań naukowych w okolicach księżycowego bieguna południowego. Faza ta obejmuje również wysłanie trzech bezzałogowych próbników na powierzchnię Księżyca: Chang'e 6 (sprowadzenie próbek gruntu z niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca), Chang'e 7 (lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca i eksploracja powierzchni) i Chang'e 8 (lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca oraz m.in. test kluczowych technologii potrzebnych do budowy bazy księżycowej - ILRS).


Zdjęcia: X, @CNSAWatcher, Weibo.cn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.