poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Long Marh 5 z Chang'e-6 na platformie startowej

27 kwietnia 2024 chińska rakieta nośna Long March 5 z lądownikiem księżycowym Chang'e-6 została przetransportowana z budynku montażowego na platformę startową LC-101 ośrodka Wenchang Satellite Launch Center, zlokalizowanego na wyspie Hajnan. Start rakiety zaplanowany jest na 3 maja br. około godziny 10:00 czasu polskiego.

Ważący około 8200 kg Chang'e-6 składa się z czterech modułów: orbitera księżycowego, lądownika, księżycowego pojazdu startowego i kapsuły powrotnej. Planuje się że lądownik osiądzie w pobliżu południowej krawędzi Apollo Basin w miejscu o współrzędnych 43,0°S i 154,0°W (czyli na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca). Celem jest pobranie około 2 kilogramów próbek gruntu księżycowego (z głębokości do 2 metrów pod powierzchnią) i sprowadzenie ich na Ziemię. Przebieg misji Chang'e-6 będzie niemal identyczny jak Chang'e-5.

Zdjęcia: X, @CNSAWatcher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.