poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Rekord odległości dla komunikacji optycznej

NASA poinformowała ostatnio o kolejnym niezwykłym osiągnięciu! 8 kwietnia br. eksperymentalne urządzenie komunikacji optycznej DSOC, znajdujące się na pokładzie sondy Psyche, przesłało dane na Ziemię z odległości około 226 milionów kilometrów (140 mln mil)! Co więcej był to pakiet danych inżynieryjnych generowanych przez sondę, a nie wcześniej przygotowanych i zapisanych w jej pamięci. Maksymalna szybkość transmisji, jaką udało się osiągnąć w trakcie 10 minutowej sesji łączności, doszła do 25 Mb/s, co znacznie przewyższa zakładaną szybkość dla tej odległości (1 Mb/s).

Eksperyment DSOC (Deep Space Optical Communications) wykorzystuje wiązkę laserową i umożliwia od 10 do 100 razy szybszą transmisję danych z sondy na Ziemię, niż jest możliwa do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych fal radiowych. Maksymalną do tej pory szybkość transmisji (267 Mb/s) osiągnięto 11 grudnia 2023, kiedy to Psyche znajdująca się w odległości 31 milionów kilometrów, przesłała 15 sekundowy film w jakości Ultra HD. W przyszłości technologia komunikacji laserowej umożliwi bardzo szybki przesył danych naukowych oraz zdjęć i wideo (w jakości HD) w trakcji misji załogowych na Marsa.

Powyżej na zdjęciach: (1) sonda Psyche w sterylnym pomieszczeniu Astrotech Space Operations: DSOC to srebrny walec zakończony złotą pokrywą; (2) zobrazowanie rekordowej odległości komunikacji optycznej pomiędzy sondą Psyche a Ziemią.

Zdjęcia: X, @NASASolarSystem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.