niedziela, 5 maja 2024

Chang'e-6 wystrzelony

3 maja 2024 o godzinie 11:27:29 czasu polskiego z platformy startowej LC-101 ośrodka Wenchang Satellite Launch Center wystartowała rakieta nośna Long March 5 (lot Y8) z chińską misją księżycową Chang'e-6 na pokładzie. 36 minut i 59 sekund po starcie sonda oddzieliła się od drugiego stopnia rakiety i rozpoczęła samodzielną podróż w kierunku Księżyca.

Ważący około 8350 kg Chang'e-6 składa się z czterech modułów: orbitera księżycowego, lądownika, księżycowego pojazdu startowego i kapsuły powrotnej. Planuje się że lądownik osiądzie w pobliżu południowej krawędzi Apollo Basin w miejscu o współrzędnych 43,0°S i 154,0°W (czyli na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca). Celem jest pobranie około 2 kilogramów próbek gruntu księżycowego (z głębokości do 2 metrów pod powierzchnią) i sprowadzenie ich na Ziemię. Główna misja Chang'e-6 potrwa około 53 dni, więc próbki księżycowego gruntu znajdą się na Ziemi 25 czerwca br.

Chang'e-6 w hali montażowej. Od dołu widać orbiter księżycowy, w części stożkowej znajduje się kapsuła powrotna, następnie lądownik (na jego poszyciu widać niewielki czterokołowy łazik księżycowy) oraz na samym szczycie - pojazd startowy.

Zdjęcia: X, @CNSAWatcher

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.