poniedziałek, 1 lutego 2021

DART - Misje Sond KosmicznychDART (Duble Asteroid Redirection Test) jest planowaną misją komiczną, której celem jest przetestowanie jednej z metod na uchronienie Ziemi (obrona planetarna) przed uderzeniem planetoidy lub innych obiektów. Pod koniec swojej 10-miesięcznej misji sonda DART uderzy w niewielką (160 metrów średnicy) planetoidę Dimorphos (która krąży wokół znacznie większej - 780 metrów średnicy - planetoidy 65803 Didymos), co spowoduje niewielką zamianę jej prędkości orbitalnej. Szacuje się, że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości o około 0,5 mm/s (co skróci okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut). Moment uderzenia w planetoidę zostanie zaobserwowany przez kamerę niewielkiego CubeSata LICIACube, który zostanie odłączony od sondy DART dziesięć dni przed zderzeniem.

1. Przyrządy badawcze
Sonda DART została wyposażona w jeden przyrząd badawczy: kamerę DRACO.

2. Plan misji

  • 24 listopada 2021 o godzinie 7:20 czasu polskiego - start rakiety nośnej Falcon 9 z sondą DART na pokładzie
  • 2 października 2022 - uderzenie sondy w Dimorphosa, który jest księżycem planetoidy 65803 Didymos
3. Galeria zdjęć

Logo misji DART. Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL

Montaż baterii słonecznych ROSA do sondy DART. Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman

2 października 2021. Sonda DART opuszcza Johns Hopkins Appilied Physics Laboratory (APL) w Laurel. Zdjęcie: NASA/JHUAPL

24 listopada 2021 godzina 7:21 czasu polskiego - z platformy startowej SLC-4E Vandenberg Space Force Base wystartowała rakieta nośna Falcon 9 ze sondą DART na pokładzie. Zdjęcie: Twitter @AsteroidWatch.

Obraz z kamery umieszczonej na drugim stopniu rakiety przedstawiający oddalającą się sondę DART. Zdjęcie: Wikipedia.eu/NASA/SpaceX.

Pierwsze zdjęcie nieba wykonane 7 grudnia 2021 w przestrzeni kosmicznej przez kamerę DRACO. Na zdjęciu można odnaleźć dwanaście gwiazd znajdujących się na granicy gwiazdozbiorów: Perseusza, Barana i Byka. Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL

Drugie zdjęcie wykonane 10 grudnia - kamera DRACO została skierowana na gromadę otwartą Messier 38 (M38), która znajduje się w odległości 4200 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Woźnicy. Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.