poniedziałek, 3 czerwca 2024

Sonda Europa Clipper przetransportowana na Florydę

23 maja br. sonda Europa Clipper dotarła do Kennedy Space Center na Florydzie. Sonda zapakowana w specjalny, klimatyzowany kontener została przetransportowana z Kalifornii na pokładzie samolotu transportowego C-17 Globemaster III. Na Florydzie po wyładowaniu została przewieziona do specjalnego, sterylnego pomieszczenia (Payload Hazardous Serviving Facility), gdzie inżynierowie i technicy Astotech poddadzą ją ostatnim inspekcjom oraz przygotują do startu.

Wszystkie przyrządy naukowe (E-THEMIS, MISE, EIS, Europa-UVS, REASON,ICEMAG, ECM, PIMS, MASPEX i SUDA.) są już zmontowane na pokładzie sondy. Przyrządy te umożliwią badanie lodowej skorupy Europy, podlodowego oceanu, składu gazów w atmosferze oraz geologię powierzchni tego księżyca. Sonda zostanie wystrzelona z Ziemi w październiku 2024 (okno startowe otworzy się 10 października) na pokładzie rakiety nośnej Falcon Heavy. W lutym 2025 sonda wykona asystę grawitacyjną z Marsem a w grudniu 2026 z Ziemią. Do Jowisza Europa Clipper dotrze w kwietniu 2030.

Zdjęcia: (1) wyładunek kontenera z Europa Clipper z samolotu C-17 Globemaster III; (2) kontener z sondą dociera do specjalnego pomieszczenia PHSF w KSC. Źródło: NASA/Isaac Watson.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.