niedziela, 26 lutego 2023

Łuna 25 i Peregrine - podano daty startów

23 lutego br. szef United Launch Alliance - Tory Bruno - ogłosił datę pierwszego startu swojej najnowszej rakiety Vulcan-Centaur. Rakieta ta odbędzie swój dziewiczy lot 4 maja br., a na jej pokładzie znajdzie się m.in. lądownik księżycowy Peregrine. Także rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos podała datę startu swojego najnowszego lądownika księżycowego Łuna 25, który wystartuje z kosmodromu Wostocznyj na pokładzie rakiety Sojuz-2.1b/Fregat 13 lipca 2023 roku.

Lądownik Peregrine został zaprojektowany i zbudowany przez amerykańską firmę Astrobotic Technology (przy wsparciu Airbus Defence and Space). Lądownik wyposażony w cztery podpory lądownicze ma około 2,5 metra średnicy i 1,9 metra wysokości. Wyposażony jest w pięć głównych silników rakietowych o ciągu 667 N każdy (do wykonywania korekt trajektorii oraz lądowania) oraz dwunastu mniejszych (45 N każdy) do kontroli orientacji przestrzennej. Silniki te będą zasilane z czterech zbiorników zawierających łącznie do około 450 kg paliwa (MMH - monometylohydrazyna) i utleniacza (MON-25: mieszanka N2O4 - 75% i 25% NO2). Energię elektryczną dostarczą panele baterii słonecznych. Peregrine M1 przy masie startowej 1283 kilogramów będzie zdolny do dostarczenia do 90 kilogramów ładunku na powierzchnię Księżyca (kolejne misje nawet do 265 kg). 

Ładunek dla misji Peregrine M1 dostarczyło ponad trzydzieści zespołów, firm i różnych organizacji z całego świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Chile, Japonii, Meksyku, Węgier, Kanady, Niemiec. W jego skład wchodzi: sześć niewielkich łazików księżycowych, ponad 20 instrumentów naukowych (w tym 14 od NASA), 13 kapsuł czasu oraz 29 specjalnych kapsuł pamięci DHL MoonBox. Planuje się, że Peregrine wyląduje na obszarze księżycowego wulkanu tarczowego Mons Gruithuisen Gamma, który znajduje się na zachodnim skraju Mare Imbrium (Morza Deszczów).

Opracowywany od kilkunastu lat rosyjski lądownik księżycowy Łuna 25 powstał w oparciu o sprawdzoną technologię wcześniejszych radzieckich lądowników księżycowych. Lądownik został wyposażony w dziewięć instrumentów naukowych: ADRON-LR (analizer neutronów i promieniowania gamma), ARIES-L (pomiary plazmy w egzosferze), LASMA-LR (spektrometr masowy), LIS-TV-RPM (spektrometr podczerwieni), PmL (detektor uderzeń pyłu i mikrometeorytów), THERMO-L (przyrząd do pomiaru właściwości termicznych regolitu), STS-L (kamera), Laser retroreflector oraz BUNI (przyrząd do zoptymalizowanego zarządzania energią elektryczną oraz danymi naukowymi). Łączna masa ładunku wynosi 30 kilogramów.

Jednak wieloletnie opóźnienia w cywilnym programie kosmicznym Rosji to już tradycja. W pierwotnym planie start Łuny 25 miał nastąpić jeszcze w 2014 roku, później był przekładany na 2015, 2016 i 2019. W marcu 2021 poinformowano, że start ma nastąpić 1 października 2021, w październiku 2021 poinformowano o opóźnieniu startu na lipiec 2022, w kwietniu 2022 o przesunięciu startu na sierpień 2022, natomiast w październiku 2022: na okres lipiec-sierpień 2023. Planuje się że Łuna 25 wyląduje na obszarze 97-kilometrowego kratera Bogusławski.

Zdjęcia: @astrobotic, Sergey Bobylev/TASS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.