poniedziałek, 13 lutego 2023

Sonda JUICE już w Kourou

Po ponad dziesięciu latach opracowywania planów, budowy sondy i jej instrumentów oraz tygodniach rygorystycznych testów środowiskowych, sonda JUICE została załadowana na pokład samolotu An-124 Rusłan i przetransportowana z Europy do Gujany Francuskiej. Tutaj 10 lutego została wyładowana i przewieziona do specjalnego budynku na terenie Gujańskiego Centrum Kosmicznego, gdzie zostanie ostatecznie sprawdzona i przygotowana do startu na pokładzie rakiety Ariane 5.

Start sondy JUICE zaplanowany jest obecnie na 13 kwietnia 2023 roku. 14 miesięcy po starcie z Ziemi (w sierpniu 2024) sonda wykona pierwszy manewr asysty z wykorzystaniem grawitacji Księżyca oraz Ziemi (będzie to pierwszy taki manewr w historii). Rok później (w sierpniu 2025) JUICE wykona jedyny manewr asysty grawitacyjnej z Wenus. Kolejne dwa manewry wsparcia grawitacyjnego z Ziemią nastąpią we wrześniu 2026 oraz w styczniu 2029. JUICE dotrze do Jowisza w lipcu 2031 roku i pozostając na jego orbicie wykona dwa przeloty obok księżyca Europa, 12 przelotów obok Ganimedesa i 21 przelotów obok Kallisto. Następnie w grudniu 2034 roku nastąpi wprowadzenie sondy na orbitę Ganimedesa w celu przeprowadzenia jego dokładnych badań. Misja zakończy się pod koniec 2035 roku deorbitacją sondy i jej uderzeniem w powierzchnię Ganimedesa.

Zdjęcie u góry: wyładunek kontenera z sondą JUICE z An-124 Rusłan po przylocie do Gujany Francuskiej. Zdjęcie na dole: wypakowana z kontenera sonda JUICE w sterylnym pomieszczeniu na terenie Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

Zdjęcia: Twitter: @ariane5, @ESA_JUICE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.