czwartek, 6 października 2022

Sonda Juno przeleciała obok Europy

29 września br. o godzinie 11:36 czasu polskiego amerykańska sonda Juno przeleciała w odległości 352 kilometrów od powierzchni najmniejszego księżyca galileuszowego - Europy. Sonda wykonała zdjęcia powierzchni tego księżyca o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, zbadała jego skład powierzchniowy, jonosferę oraz oddziaływanie w polem magnetycznym Jowisza. 

Był to dopiero trzeci przelot obok tego księżyca w odległości poniżej 500 kilometrów - poprzedni tak bliski przelot obok Europy miał miejsce ponad 20 lat temu. Wówczas - 3 stycznia 2000 roku - sonda Galileo przeleciała w odległości 351 kilometrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane z odległości około 412 kilometrów od powierzchni Europy przez kamerę SRU (kamera nawigacji gwiezdnej). Przedstawia ono obszar o wymiarach 150 na 200 kilometrów i o rozdzielczości od 256 do 340 metrów na piksel. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/SwRI

To dopiero drugi przelot sondy Juno obok księżyca galileuszowego w trakcie misji rozszerzonej - w zeszłym roku (7 czerwca 2021) sonda przeleciała w odległości około 1000 kilometrów od Ganimedesa. Na 2023 i 2024 zaplanowane są przeloty Juno obok najbardziej aktywnego wulkanicznie obiektu Układu Słonecznego: księżyca Io.

Zdjęcie u samej góry: powierzchnia księżyca Europy w rzeczywistych kolorach. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Björn Jónsson, CC-NC-SA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.